Temat przedświątecznych zakupów jest Polakom szczególnie bliski. Pokazują to statystyki oglądalności Ceneo w miesiącach: listopad – grudzień. W związku z tym przygotowaliśmy raport, który z założenia miał odpowiedzieć na pytanie o preferencje zakupowe Polaków w tym gorącym okresie. Poniżej garść wniosków z raportu.

W listopadzie 2010 roku w serwisie przeprowadzono ankietę, w której zapytaliśmy użytkowników o to, ile pieniędzy wydają standardowo na prezenty, kiedy się w nie zaopatrują i co sami chcieliby dostać pod choinkę. Ankietę wypełniło 2648 osób, z czego 40% stanowiły kobiety.

Najwięcej ankietowanych – bo aż 46% – planuje kupno świątecznych podarunków w pierwszej połowie grudnia. To wtedy sklepy przeżywają największe oblężenie. Są wśród nas jednak i tacy, którzy czekają do ostatniej chwili i dosłownie kilka dni przed Wigilią pędzą do sklepów. Zaledwie kilkanaście procent prezenty kupuje jeszcze w listopadzie.

Okazało się także, że preferujemy kupowanie stosunkowo tanich prezentów – niemalże połowa ankietowanych na jeden prezent wyda od 50 do 100 zł. Za to marzymy o telewizorach, telefonach i aparatach fotograficznych. Zestawiając ze sobą te dane wygląda na to, że duża część z nas na gwiazdkę nie dostanie tego o czym marzy najmocniej. Czyżby czekały nas kolejne stosy praktycznych i nudnych prezentów?

Kobiety kupują większą ilość prezentów. Na podstawie badań można wysnuć wniosek, że to żony/partnerki zazwyczaj zajmują się kupowaniem prezentów dla dzieci czy przyjaciół rodziny. Kobiety także wcześniej zabierają się do świątecznych zakupów.

Badani zadeklarowali, że ogółem na świąteczne zakupy wydadzą w tym roku nie więcej niż 1000 zł.

Do świąt bardzo starannie przygotowują się także sklepy internetowe. Kuszą klientów promocjami, konkursami i mnogością oferty. Sklepy na ten czas wzmacniają swoje działy obsługi klienta, aby wszystko przebiegało płynnie i bez zastrzeżeń. Niektórzy sprzedawcy w dwa miesiące są w stanie zrekompensować sobie całkiem nieudany rok na rynku

Raport w całości jest dostępny pod adresem:

http://static.ceneo.pl/raporty/swieta_w_ecommerce.pdf

Zachęcam do lektury!

Popularne wyszukania