Wiele osób bez wypicia gorącej kawy nie rusza się z domu. W porannym pośpiechu przeważnie zalewamy wrzątkiem filiżankę i wypijamy ją w dwóch łykach.  Szczęśliwi posiadacze ekspresu do kawy mogą przy pomocy wciśnięcia jednego guzika przygotować małą czarną, a niektórzy szczerym uśmiechem zdradzają, że ich kawa była z fusami… (:  Dla osób, które nie przepadają za kawą rozpuszczalną, a wypijanie fusów również nie sprawia im przyjemności proponujemy 2 nieco mniej popularne niż ekspresy urządzenia do przygotowania tego rozbudzającego napoju: zaparzacz oraz kawiarkę. Ceny obu  z wymienionych opcji zaczynają się od 30 zł, a ich obsługa i konserwacja nie powinny sprawiać trudności.

 

 

Zaparzacz do kawy

Dużym plusem tego urządzenia jest niska cena i łatwość w obsłudze. Zaparzacz o pojemności 350 ml kupimy już od 31 zł, a ceny litrowych naczyń tego typu zaczynają się od 46 zł – przygotowane ze stali nierdzewnej i szkła zapewne będą dobrze pełniły swoja funkcję przez długi czas. Sposób przygotowania kawy jest bardzo prosty: do szklanego naczynia wsypujemy zmieloną kawę, zalewamy gorącą wodą. Pokrywka ma wbudowany tłoczek zabezpieczony drobną siateczka – pozwala to na odseparowanie fusów od przygotowanego napoju. Zarówno sposób użycia, jak i konserwacja są bardzo proste, w zaparzaczu możemy również przygotowywać herbatę. Dla miłośników oryginalnych form marka ALESSIS przygotowała ciekawy zaparz w kształcie zielonego ufoludka. Jednak za taki projekt trzeba zapłacić znacznie więcej, bo około 300 zł.

 

Kawiarka

Niewielkie urządzenie służące do przygotowania kawy espresso. Kawiarka składa się z trzech części: dolnego zbiorniczka, do którego wlewamy wodę; lejka z sitkiem, do którego wsypujemy kawę mieloną oraz małego dzbanuszka, w którym będzie się zbierał przygotowany napój. Jak to działa?  Kawiarkę z wodą i kawą stawiamy na kuchence. Pod wpływem temperatury wytwarza się para, która pod ciśnieniem wypycha z dolnego zbiornika wodę ku górze. Gorąca woda przechodzi przez pojemniczek z kawą oraz sitko. Zaparzony napój trafia do górnego naczynia. Mechanizm kawiarki jest nieco bardziej skomplikowany niż zaparzacza, uzyskujemy również kawę przygotowaną w inny sposób, o innym smaku – bliższym kawie przygotowanej przy pomocy ekspresu. Cena tego metalowego dzbanuszka również nie jest wysoka, aluminiową kawiarkę kupimy już od 30 zł. Znacznie, droższe, ale warte zainteresowania jest urządzenie Bialetti Mukka Express elettrica – jak wskazuje nazwa, w przeciwieństwie do standardowych kawiarek jest podłączane do prądu, a oprócz kawy espresso przygotujemy w nim również cappucino.

 


Popularne wyszukania