Od kilku lat jesteśmy świadkami gwałtownego rozwoju usług mobilnych. Świat pokochał smartfony, tablety i wszelkie urządzenia, dzięki którym z Internetu można korzystać w każdym miejscu o każdej porze. Dowodem na fakt, że dzieje się prawdziwa rewolucja niech będzie informacja, że pod koniec 2010 roku po raz pierwszy w historii sprzedano więcej smartfonów niż komputerów PC.

Jeżeli chodzi o nasz polski rynek, to smartfony prawdziwą popularność zyskały całkiem niedawno. Jeszcze rok temu w serwisie Ceneo najpopularniejsze były klasyczne modele telefonów. W pierwszej piętnastce najchętniej kupowanych telefonów, znalazło się zaledwie 5 modeli smartfonów.

 

Ale już w kwietniu 2011 w pierwszej piętnastce co najmniej 11 modeli zaklasyfikować do kategorii smartfony.

Zmiana pokazuje, że Polacy coraz chętniej sięgają po tego typu zabawki. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą także producenci, którzy wypuszczają na rynek coraz więcej modeli w przystępnej cenie. Swoją ofertę zaczęła w końcu zmieniać Nokia, która wyraźnie opierała się zmianom. Jest to szczególnie ważne, gdyż w Polsce to Nokia właśnie cieszy się największym zaufaniem kupujących. Ofensywa Apple, HTC czy Samsunga zmusiła Finów do zdecydowanej zmiany podejścia.

Wraz z rozwojem rynku smartfonów rozwija się rynek aplikacji tworzonych specjalnie na urządzenia mobilne. W 2010 roku jako pierwsza z porównywarek wypuściliśmy aplikację mobilną na Iphone’a. Aplikacja umożliwia skanowanie kodów kreskowych i w ten sposób sprawdzanie cen produktów w sklepach internetowych. Tego typu rozwiązania mogą zrewolucjonizować branżę e-commerce, gdyż użytkownik, który do tej pory był klientem tradycyjnej sieci marketów, będzie miał szybki podgląd cen w sklepach internetowych. A kto kupi konsolę w markecie jeżeli w jednej chwili może się dowiedzieć, że w sklepie internetowym może ją dostać 300 zł taniej?

W tym roku taką samą aplikację stworzyliśmy na telefony z systemem operacyjnym Symbian. Powstał także widżet na Androida. Trwają prace nad nową aplikacją na system operacyjny Google. Polecam filmik, na którym możecie zobaczyć jak działają aplikacje mobilne Ceneo: http://www.youtube.com/watch?v=HGZwFJqUHvs

Popularne wyszukania